Walka z alergią pokarmową to nierówny bój w zależności od tego, kogo dotyczy. Jako że dzieci cierpią na nią częściej, wprowadzenie u nich diety eliminacyjnej oraz dorastanie sprawia, że objawy alergii mogą całkowicie zniknąć. W przypadku, kiedy alergia objawia się w wieku dorosłym, zazwyczaj pozostaje na całe życie. Czy istnieje usunięcie przyczyn alergii pokarmowej? Tak – bo to alergeny, czyli produkty uczulające, które ją wywołuje. Dlatego właśnie stosuje się dietę, w której są one wykluczane.
Rodzaje alergii
Alergię pokarmową wywołać może wiele produktów spożywczych: mleko, jaja, orzechy, ryby, niektóre owoce i warzywa. Należy przy stawianiu diagnozy po rozpoznaniu objawów zorientować się, z jaką alergią ma się do czynienia.
Alergie opóźnione – czyli te, w których objawy pojawiają się po pewnym czasie od spożycia alergenu – ustępują po 6-12 miesiącach stosowania leczenia.
Alergie natychmiastowe – objawy pojawiają się w krótkim czasie od spożycia produktu, który uczula – mogą zniknąć po 2-3 latach stosowania diety eliminacyjnej, jednak w wielu przypadkach utrzymują się przez całe życie.
Usunięcie przyczyny
Alergie wywołuje alergen znajdujący się w pokarmie, na który organizm reaguje w sposób patologiczny, co objawia się między innymi bólami brzucha, biegunkami, wymiotami, pieczeniem i swędzeniem skóry oraz szeregiem innych objawów.
Dieta eliminacyjna
By nie mieć do czynienia z tym, co uczula, stosuje się dietę eliminacyjną, z której na pewien czas lub też całkowicie wyklucza się spożywanie tego produktu. Jeżeli alergen został potwierdzony testami na alergie pokarmowe, należy wykluczyć go z diety całkowicie na okres 2-3 lat. Do tego w większości przypadków wykluczenie obejmuje także te produkty, które mogą zawierać nawet śladowe ilości alergenu. Zależne jest to jednak od indywidualnej tolerancji. Po tym czasie 2-3 lat można wykonać ponowne badanie albo też wprowadzić pokarm zawierający alergen i obserwować, czy organizm ponownie na niego reaguje i daje objawy alergii.
Jako wsparcie – farmakoterapia
Poza stosowaniem diety eliminacyjnej w wielu przypadkach, by usunąć przyczynę alergii, stosuje się także leczenie farmakologiczne. Leczenie farmakologiczne obejmuje dwie grupy leków: przeciwhistaminowe i glikokortykosteroidy. Leki przeciwhistaminowe działają na objawy występujące jako dokuczliwa pokrzywka czy świąd, nie stanowią jednak one zamiennika dla diety – muszą być przyjmowane wraz ze stosowaniem diety eliminacyjnej. Glikokortykosteroidy podawane są osobie uczulonej, gdy boryka się ona ze szczególnie dokuczliwymi objawami ze strony układu pokarmowego.
Najnowsze komentarze