Naukowa nazwa czekolady, „Theobroma”, oznacza „pokarm bogów”, ale nie na darmo. Czekolada to nie tylko przyjemność dla kubków smakowych, ale także uznana przez wszystkich zdrowa żywność.
Czy czekolada powoduje tycie?
Jedna kostka czekolady dziennie nie powoduje przyrostu wagi i chroni poziom cholesterolu we krwi. To nadużywanie powoduje tycie, a nie sama czekolada! Niektóre badania wspominają o odchudzającym działaniu czekolady: nawet jeśli jest ona wysokokaloryczna, ciemna czekolada zawiera wysoki poziom katechin, przeciwutleniaczy, które wspomagają utratę wagi i wzmocnienie mięśni (co jest bardzo dobre dla sportowców!). Czekolada ma nawet niski indeks glikemiczny, a przeciwutleniacze zawarte w ciemnej czekoladzie zmniejszają oporność na insulinę i pomagają enzymom wątrobowym funkcjonować prawidłowo. Spożywany w niewielkich ilościach każdego dnia, pomoże zapobiec cukrzycy typu 2. Diabetycy mogą więc spożywać czekoladę, pod warunkiem, że wybierają tę najmniej słodką, czyli ciemną o zawartości cukru powyżej 70%.
Czy czekolada działa antydepresyjnie i pocieszająco?
Tak, jedną z wielu zalet czekolady jest jej korzystne działanie na morale i przeciw depresji. Teobromina i magnez, substancje występujące w dużych ilościach w ciemnej czekoladzie, stymulują i regulują pracę układu nerwowego. Magnez jest dobrze znany ze swoich właściwości relaksujących, a teobromina jest stymulantem. Jest również bogaty w tyraminę i fenyloetyloaminę, dwie substancje podobne do amfetaminy, które działają na mózg poprzez zwiększenie działania neuroprzekaźników. Im czekolada jest bogatsza w kakao, tym bardziej walczy ze stresem i poprawia nastrój. Być może dlatego czekolada kojarzona jest z energią!
Czy czekolada dodaje energii?
To jest mit. Czekolada nie jest zbyt bogata w kofeinę. 40 gramów czekolady zawiera 6 mg kofeiny, czyli tyle samo co filiżanka bezkofeinowej kawy, zwykła kawa zawiera od 65 do 135 mg kofeiny. Co więcej, nie ma związku między spożyciem cukru a nadpobudliwością. Jeśli dzieci są bardziej podekscytowane, gdy spożywają cukierki lub czekoladę, jest to bardziej związane z kontekstem konsumpcji cukru niż z samym cukrem. Dwie teorie: że jest to środowisko, które tworzy pobudliwość (przyjęcia urodzinowe, święta, itp.) lub, że związek jest po prostu w umysłach rodziców, którzy oczekują nadpobudliwe zachowanie w wyniku świąt cukru.
Czekolada, dobra na serce i tętnice?
Prawda! Dzięki zawartym w nim flawonolom (silnym przeciwutleniaczom o działaniu przeciwzapalnym), kakao ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne i pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Jest to zatem sprzymierzeniec w walce z nadciśnieniem! Te antyoksydanty pomagają utrzymać elastyczność tętnic i ograniczają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Czekolada obniża również ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, zawałów serca, udarów mózgu i cholesterolu! Działanie antyoksydacyjne ziaren kakaowca jest nawet lepsze niż innych roślin. Jest to superżywność, która zadba o Twoje serce i tętnice! Leczenie serca.
Czy czekolada poprawia zdolności poznawcze?
Tak, to prawda! Jedną z korzyści płynących ze spożywania czekolady jest jej korzystne działanie na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Flawonole zwiększają przepływ krwi do hipokampa, części mózgu związanej ze zdolnością zapamiętywania. Ludzie, którzy spożywają czekoladę w umiarkowanych dawkach, mają lepszą pamięć niż inni. Ta odrobina kakaowej nuty ożywia umysł, zwiększa zdolności poznawcze i przeciwdziała osłabieniu związanemu z wiekiem. Obecna w czekoladzie teanina, aminokwas znany ze swojej pozytywnej roli w relaksacji i koncentracji uwagi, poprawia koncentrację i czujność! Nowy pretekst do podjadania go w pracy.
Czy czekolada poprawia wyniki sportowe?
Spożywanie 40 gramów ciemnej czekolady dziennie zwiększyłoby wydajność sportowców. Przyczyna: nie kalorie, które dostarcza, ale bardzo szczególny flawonoid, epikatechina, która rozszerza naczynia krwionośne i zmniejsza zużycie tlenu.
Najnowsze komentarze