Jedni boją się pająków. Inni ciemności. Jeszcze inni zamkniętych przestrzeni. A niektórzy odczuwają lęk przed wodą. Niekiedy jest on tak wielki, że wystarczy sam widok morza czy oceanu, by wywołać nerwową reakcję, niekiedy jest mniejszy, pozwalający na odpoczynek w pobliżu akwenu, jednakże nie pozwalający cieszyć się kąpielą lub nawet nie pozwalający do niego wejść. Lęki przed wodą dotyczą nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe.

Jakie są przyczyny lęku przed wodą?

Jedną z najczęstszych przyczyn obawy przed wodą są nieprzyjemne dotychczasowe wspomnienia z wodą – ma je np. ktoś, kto stracił grunt pod nogami albo ktoś, kto uległ podtopieniu. Drugą przyczyną jest po prostu lęk przed nieznanym – brak umiejętności pływania sprawia, że w głowie projektowane są całe scenariusze wydarzeń, które nigdy nie miały miejsca.

Czy lęk przed wodą można pokonać?

Można. I warto odważyć się go pokonać. Jak się do tego zabrać? Zacząć należy od oswajania z wodą. To trudny krok – zabiera dużo czasu, wymaga wyrozumiałości. Pośpiech i próby na siłę nie  są tu wskazane. Można tę próbę próbować samodzielnie, a można zdać się na pomoc specjalisty,  np. instruktora prowadzącego kurs pływania Kosakowo.

Zanurzyć się w wodzie

W profesjonalnej szkole pływania trener nigdy nie rzuca na głęboką wodę. To specjalista, który rozumie lęk przed wodą (w końcu to problem, który dotyczy dużej części społeczeństwa) i wie, jak  go przełamać. Zajęcia rozpocznie w płytszej wodzie, po to, by uczestnik kursu widział dno, wiedział, że nic go nieprzyjemnego i złego nie zaskoczy i czuł się podczas zajęć komfortowo. Z biegiem czasu uczestnicy zajęć uczą się zanurzać, kłaść na wodzie, wykonywać pierwsze ruchy, pływać. Im mniejsza grupa, tym efekty są szybciej widoczne – prowadzący zajęcia ma bowiem szansę na pracę z każdym uczestnikiem, może go wesprzeć radą, szybciej skorygować błędy. Osoby, którym oswajanie z wodą zajmuje więcej czasu mogą zdecydować się na zajęcia indywidualne. Obecność instruktora, któremu się ufa i który w razie paniki pomoże działa uspokajająco.

Pływanie to ważna umiejętność – przydaje się podczas letniego wypoczynku nad wodą, podczas wypraw kajakowych. Do jej braku my dorośli niechętnie się przyznajemy (statystyki mówią, że pływać nie potrafi 90% dorosłych osób), a przecież nie musi to być powód do wstydu – pływania można się nauczyć w każdym wieku. Wystarczy sprawdzić grafik na najbliższej pływalni, wybrać  odpowiednie zajęcia, zapisać się i pod czujnym okiem instruktora nabierać w wodzie pewności siebie.