Pająki są fascynującymi stworzeniami, ale zanim kupisz jednego dla siebie, najlepiej odpowiedzieć sobie na kilka pytań, abyś mógł właściwie określić, czy posiadanie pająka jest odpowiednie zarówno dla Ciebie, jak i dla innych domowników. Te fascynujące stworzenia są wyjątkowe i chociaż nie są nadmiernie wymagające jeśli chodzi o opiekę nad nimi, powinieneś poświęcić się tak samo dbaniu o nie jak o każde inne zwierzę.

Zalety posiadania pająka

Wielu właścicieli bierze zwierzęta pod wpływem impulsu, a gdy tylko fascynacja nowością mija, męczy ich opieka nad nimi. Dzieje się tak często w przypadku pająków. Oto kilka zalet wyboru pająka jako zwierzaka dom owego. Pająki są ciche i czyste. Mogą żyć całkiem wygodnie w małym terrarium, które zajmuje bardzo mało miejsca. Obserwowanie pająków domowych jest fascynujące, a ich utrzymanie jest niedrogie. Pająk nie wymaga towarzystwa, więc nie będzie samotny, jeśli masz tylko jednego.

Wybór odpowiedniego zwierzaka

Jeśli jesteś początkującym hodowcą pająków, najlepiej wybrać gatunek, który nie jest ani delikatny, ani szkodliwy. Najlepszym pająkiem dla początkujących jest ptasznik. Gatunki ptaszników to pająki niejadowite i są dość łagodne w porównaniu z innymi gatunkami pająków (jeśli mają jad, to jest on porównywalny do jadu pszczelego). Pamiętaj, że jeśli masz dzieci, wiele pająków należy do kategorii „patrz, ale nie dotykaj”, głównie dlatego, że mogą być one zbyt delikatne, aby ciągłe ich dotykanie było możliwe.

Rzeczy do zapamiętania

Dowiedz się, jakie warunki są niezbędne, aby pająk był zdrowy. Obejmuje to także ich dietę. Chociaż posiadanie wielu pająków domowych jest niedrogie, zapewnienie odpowiedniego otoczenia może być trudne dla niektórych gatunków, zwłaszcza dla większych egzotycznych ptaszników. W większości przypadków chciałbyś jak najdokładniej oddać ich środowisko naturalne. Dowiedz się, co jest potrzebne do ich karmienia i weź pod uwagę, czy będziesz w stanie zapewnić im odpowiednią dietę. Sprawdź oczekiwaną długość życia wybranych gatunków. Wiele pająków żyje dosyć krótko, ale niektóre ptaszniki mogą żyć 20-30 lat (a samice znacznie dłużej niż samce).