Ból w dole pleców jest dolegliwością, na którą większość kobiet skarży się w początkowej fazie ciąży.  W tym czasie brzuch rozszerza się i ciągnie dolną część pleców do przodu.

Hormony odpowiadają za rozluźnienie mięśni i stawów w całym ciele.  Powoduje to duży nacisk na plecy, powodując ból.  Czytając dalej, znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zmniejszyć ból w dolnej części pleców podczas ciąży.

Wskazówki, jak pozbyć się bólu dolnej części pleców we wczesnej ciąży:

  • Właściwa postawa – Najważniejszą rzeczą, o której warto pamiętać, aby zmniejszyć ból w dolnej części pleców, jest utrzymanie prawidłowej postawy.  Powinnaś zawsze stać i siedzieć prosto z odsuniętymi ramionami.  Upewnij się, że nie zostaniesz “pociągnięta do przodu” przez brzuch ciągnący do przodu dolną część pleców
    Jeśli Twoja praca wymaga dużo siedzenia, wybierz krzesło, które podtrzymuje plecy.  Nie siedź ze skrzyżowanymi nogami i często idź na krótki spacer, aby się rozprostować.
  • Poduszka na ciało – Pamiętaj, aby podczas snu nie leżeć na plecach;  raczej staraj się być po swoich stronach.  Możesz trzymać poduszkę do ciała, aby zapewnić wsparcie pod brzuchem i między kolanami, aby zapewnić pełne wsparcie.  Zmniejszy to nacisk pleców i utrzyma ciało w dobrej postawie lub wyrównaniu.
  • Dieta – Jedz zdrową i pożywną żywność, która jest dobra zarówno dla zdrowia Ciebie, jak i Twojego dziecka.  Uważaj na zbyt duże przybieranie na wadze, ponieważ jest to szkodliwe dla was obojga, a także jeszcze bardziej obciąża plecy.  Możesz również wypróbować niektóre ćwiczenia po konsultacji z lekarzem.
  • Buty – Noś wygodne obuwie na niskim obcasie.  Buty na wysokim obcasie zwiększają nacisk na plecy, a także zwiększają prawdopodobieństwo upadku.
  • Masaż – Jeśli nie jesteś w stanie znieść bólu, możesz wypróbować chiropraktykę i masaż.  Bardzo pomocne może być również masowanie rozgrzanymi olejkami obszaru dotkniętego chorobą.  Nie należy stosować żadnego z tych zabiegów bez konsultacji z lekarzem.
  • Leki- nie warto stosowac ich w ciąży, bo nie wiaodmo, jaki mogą miec wpływ na rozwój dziecka.
  • Podnoszenie – Uważaj, aby nie podnosić niczego, pochylając się nad talią lub ciężkimi przedmiotami na głowie.  Staraj się trzymać plecy tak prosto, jak to tylko możliwe.

Upewnij się, że twój lekarz zdaje sobie sprawę z wszelkiego rodzaju bólów pleców, na które możesz cierpieć, ponieważ może to również wskazywać na przedwczesny poród, który może wymagać natychmiastowej pomocy.  Bez wątpienia ciąży towarzyszy wiele bólów, ale w końcu z noworodkiem w dłoni warto.