Wraz z nadejściem lata wydaje nam się, że wszystkie nasze małe skórne zmartwienia odchodzą w niepamięć. Czystsza, bardziej kolorowa, nasza skóra może wydawać się zdrowsza. Jednak nie powinniśmy wierzyć, że wróg jest pokonany przed czasem. Ekspozycja na słońce może spowodować trądzik zaraz po powrocie z wakacji, a nawet pogorszyć jego stan! Proste czynności i dobre nawyki mogą pomóc nam uniknąć najgorszego.

Ekspozycja na słońce z zachowaniem ostrożności.

To prawda, że letnie opalanie się może być dobre dla Twojego nastroju. Jeśli jednak masz skórę trądzikową, słońce jest Twoim wrogiem numer jeden!
Ekspozycja na promienie UV wysusza skórę. Warstwa wierzchnia ulega zagęszczeniu. Pory zatykają się i gromadzi się w nich sebum, tworząc zaskórniki i pryszcze. Trądzik pojawi się ponownie, gdy skóra zostanie oczyszczona, co nastąpi we wrześniu! Pierwszą zasadą, jaką należy przyjąć, jest zatem umiarkowane eksponowanie siebie. Noś kapelusz i unikaj wychodzenia z domu między 11.00 a 15.00.

Rozprowadzanie kremu przeciwsłonecznego.

Jeśli masz cerę trądzikową, niezależnie od tego, czy stosujesz już leczenie, czy nie, musisz zabrać ze sobą swojego najlepszego przyjaciela: krem do opalania. Najlepiej wybrać krem z wysokim faktorem i nakładać go co dwie godziny. Zmniejsza ryzyko powstawania blizn i oparzeń słonecznych.

Przyjmij dobrą poranną rutynę.

Przyjmując regularną rutynę higieniczną, zmniejszasz ryzyko wystąpienia trądziku do minimum. Rano i wieczorem umyj twarz wodą micelarną lub kremem oczyszczającym o neutralnym PH. Dzięki temu usuniesz zanieczyszczenia i nadmiar sebum.
Delikatne złuszczanie i maseczka na twarz w tygodniu pomoże usunąć martwe komórki, a tym samym pomoże porom stać się mniej zatkane. Skóra będzie lepiej wchłaniać kremy i produkty, które nakładasz.
Dbaj o nawodnienie organizmu i stosuj zrównoważoną dietę. Woda pomaga usunąć toksyny i nawilżyć skórę. Dieta odgrywa ważną rolę w problemach skórnych. Zrównoważona dieta, nawet jeśli odstępstwa od niej są kuszące podczas letnich miesięcy, pozostaje kluczowa. Preferuj warzywa, owoce i potrawy pełne wody, a unikaj tłustych i alkoholowych napojów ze zbyt dużą ilością cukru.

Co zrobić, jeśli trądzik powróci?

Dopiero co wróciłaś z wakacji, a tu już dramat. Nie panikuj! Przede wszystkim nie manipuluj swoją skórą, nie drap jej i nie nakłuwaj. Spowodowałoby to jedynie rozprzestrzenienie się infekcji bakteryjnej lub, co gorsza, powstanie blizn.
Najpierw łagodzenie i leczenie: w drogeriach można znaleźć balsamy lub kremy na bazie siarczanu miedzi, lub siarczanu cynku. Złagodzą one stan zapalny i pomogą naskórkowi odbudować się stopniowo.