Nie jest tajemnicą, że zdrowa dieta jest kluczem do zdrowego ciała i dobrego samopoczucia.

Styl życia postrzegany jest jako główny element, który decyduje o zdrowiu człowieka. Termin ten jest stosowany przez przeróżne dziedziny nauk, takie jak m.in. psychologia, medycyna, socjologia i dietetyka. W ostatnich latach pojęcie stylu życia zyskało na znaczeniu. Jak zacząć prowadzić zdrowy styl życia? Wystarczy jedynie zacząć przestrzegać kilku podstawowych reguł, aby cieszyć się dobrym stanem ducha i zapobiec rozwojowi wielu groźnych chorób cywilizacyjnych. Nasze zdrowie w dużym stopniu zależy od stylu życia. Nie ulega wątpliwości, że mimo ciągłego rozwoju medycyny i większej dostępności ochrony zdrowia, społeczeństwo choruje, a choroby cywilizacyjne rozwijają się znacznie dynamiczniej. Warto pochylić się nad problemem i przyjrzeć mu się z bliska. Często mamy wpływ na to, by zapobiec chorobom, bo część z nich jest zależna od nas i naszego podejścia oraz stylu życia, poniekąd wiele chorób cywilizacyjnych spowodowanych jest otyłością i nieprawidłowym odżywianiem.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Aby zacząć zdrowo żyć, należy zacząć od naszej diety. To czym się odżywiamy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Bardzo ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Należy zadbać o to, by dostarczać naszemu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, witamin, białek, węglowodanów i tłuszczów, oraz o wyeliminowanie z naszej diety wysokoprzetworzonej żywności. Zadbanie o właściwy bilans energetyczny jest bardzo ważny. Powinno się spożywać tyle, ile potrzebuje nasz organizm, wybierać naturalne, świeże produkty, a także pić dużo wody. Ważne jest, aby jeść regularnie i nie chodzić głodnym – ma to negatywny wpływ na nasze zdrowie. Bardzo ważne jest to, aby zadbać, by każdy posiłek zawierał różnorodne produkty. Dzięki temu dostarczymy organizmowi różnych wartości odżywczych, a sama dieta będzie różnorodna.

Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania:

1. Pij wodę, co najmniej 1,5 litra dziennie;
2. Unikaj przetworzonej żywności;
3. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste;
4. Unikaj spożycia cukru i słodyczy;
5. Zadbaj o bilans;
6. Jedz regularnie;
7. Unikaj używek.

Zadbaj o odpowiednią ilość snu

Pamiętajmy o tym, by wysypiać się i poświęcać na to odpowiednią ilość godzin. Sen ma dla naszego organizmu ogromne znaczenie. Jest to czas na regenerację, jest to kluczowy element w zdrowym trybie życia. Brak snu lub jego niewystarczająca ilość skutkuje wzrostem kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Pamiętaj o aktywności fizycznej

Zalecane jest, aby poświęcać co najmniej 30-45 minut dziennie na ruch i sport, chociażby w formie spontanicznej aktywności fizycznej, takiej jak np. spacer, rekreacyjna jazda rowerem, marsz. Codzienny wysiłek fizyczny pomaga nie tylko sprawnie kontrolować masę ciała, lecz również zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę, choroby serca i układu krążenia, miażdżycy, a także zadbać o mocne i zdrowe kości.
Poleca się, aby wdrożyć w nasze życie treningi aerobowe o umiarkowanej intensywności, np. pływanie, jogging aqua-aerobik, nordic walking.
Aktywność fizyczna powinna być przede wszystkim dopasowana do naszego wieku i naszych możliwości. Pamiętajmy, by nie obciążać za bardzo naszego organizmu i zwiększać wysiłek stopniowo. Sport powinien być także relaksem dla umysłu, poprawiać nam humor i redukować stres.