Jesień to idealna pora roku na bieganie. Temperatura jest niższa, dni stają się coraz krótsze. Mimo tego, jesienią nie ma upałów, naszym największym wrogiem staje się zimny wiatr i kapryśna, zmienna pogoda.

Warto przestrzegać kilku zasad, aby uniknąć przykrego zaskoczenia podczas joggingu:

  • Wybieraj odzież elastyczną i dopasowaną do naszego ciała;
  • Nie ubieraj za grubych rzeczy, aby nie przegrzać naszego organizmu;
  • Pamiętaj, by wybierać techniczne materiały sprawnie odprowadzające wilgoć;
  • Na dłuższe treningi przygotuj dodatkową warstwę, z której skorzystasz w razie załamania pogody;
  • Zabezpiecz się przed deszczem i wiatrem, wybierając lekkie kurtki,
  • Ubieraj się warstwowo, według kolejności: bielizna, warstwa ocieplająca, kurtka;

Jak najlepiej ubrać się na jesienny jogging? Oto kilka istotnych elementów odzieży, które przydadzą się nam w chłodniejsze dni i pomogą utrzymać zdrowie.

Bielizna termoaktywna: to bardzo istotny element podczas aktywności w chłodniejsze dni roku. Podobnie jak w przypadku odzieży letniej, tutaj również używane są materiały, które efektownie odprowadzają wilgoć z powierzchni skóry. Warto dbać o jej stan, aby służyła nam przez lata. Warto spojrzeć na ranking żelazek, aby wybrać dobry, bezpieczny model żelazka do prasowania.

Bluza do biegania – najlepsza będzie taka o średniej grubości. Bluzy do biegania jesienią są bardzo często wyposażane w panele, zwiększające ich przepuszczalność powietrza i pozwalają odprowadzić na zewnątrz wilgoć. Stosowanie cieńszych materiałów pod pachami oraz na plecach, pozwala zwiększyć przewiewność. Ułatwia to utrzymanie optymalnego klimatu w pobliżu skóry, w czasie maksymalnego wysiłku.

Kurtka biegowa
Najlepszym wyborem w przypadku kurtek będą lekkie wiatrówki. Są one lekkie i nie ograniczają naszych ruchów, przez co trening przebiega sprawnie i bezproblemowo. W przypadku kurtek przeciwdeszczowych na pewno trzeba wybrać takie z membraną.

Spodnie
Jeśli zaś chodzi o dolną warstwą. Wystarczą getry tzw. tajty.
Jesienną porą świetnie sprawdzą się spodenki biegowe za kolana. Zapewniają one podstawową termikę (co jest istotne w chłodniejsze dni), a jednocześnie są nadal cienkie i nie grzeją nadmiernie naszego ciała, co sprawi, że bieganie będzie komfortowe.
O tej porze roku najlepszą opcją będą również dobrze dopasowane do ciała legginsy biegowe.

Akcesoria do biegania jesienią
Podczas zimnych temperatur, warto zadbać o nasze dłonie. Zwykle w takich przypadkach najlepiej sprawdzają się najcieńsze typy rękawic. Przy wyborze rękawiczek warto zwrócić uwagę na to, czy i posiadają one zdolność obsługi ekranów dotykowych. Taka opcja ułatwia m.in. korzystanie z aplikacji treningowych podczas biegu i usprawnia cały proces. Brak konieczności zdejmowania rękawic za każdym razem, gdy chcemy np. Zmienić utwór w trakcie obsługi urządzenia mobilnego, to nie tylko wygoda, ale również zmniejszone ryzyko wychłodzenia naszego organizmu. W przypadku skarpet, najlepiej sprawdzą się takie, które są dobrze wentylowane, a także ocieplane.

Czapka do biegania/opaska
W przejściowych porach roku, takich jak jesień, dobrym rozwiązaniem będzie lekka opaska. Idealnie sprawdza się w takich warunkach, osłaniając uszy.